به جای پناه بردن به خدا استعفا کنید

یکشبه 24 تیر 1403

به جای پناه بردن به خدا استعفا کنیدبه‌جای پناه بردن به خدا ، استعفا کنید

 

 

 

تارنمای فرهنگی مهرگان- گروه فرهنگ وهنر

 

 

در روزهای گذشته، اعتراضات به فیلم سرزمین کهن، فیلمی که درآن تاریخ را وارونه جلوه داده  ودست به تحریف آن زده ادامه داشته است. اکنون ودرپیِ این اعتراضات، یادداشتی از دکترهوشنگ طالع را در این باره می خوانیم:

 

صدا وسیمای جمهوری اسلامی که نادرست خود را رسانه‌ی ملی می‌‌نامد ، ‌اکنون چندین سال است که به‌گونه‌ی سازمان یافته درپی تخریب زبان فخیم فارسی و جای‌گزین کردن آن با « لهجه‌ی تهرونی » است .

از سوی دیگر در برنامه های گوناگون و به‌ویژه به بهانه‌ی ساخت فیلم‌‌های به‌اصطلاح تاریخی ، در پی « تیشه زدن بر ریشه‌ی » تاریخ ، فرهنگ و تمدن‌کهن و یگانه‌ی ایران است . در این فیلم ها با جعل وقایع تاریخی و انتخاب هنرپیشگانی که هیچ سنخیت و نسبیت با شخصیت تاریخی مورد نظر ندارند ، می‌کوشند تا آن شخصیت را تخریب کنند . برای مثال با گزینش یک فرد « ‌خپله و خیکی »‌ برای ایفای نقش فتحعلی شاه از همان آغاز وی را درنظر بینندگان تخریب می‌کنند . در حالی‌‌که جدا از شخصیت و عمل‌کرد فتحعلی‌شاه که موضوع این یادداشت نیست ، به باور بسیاری از تاریخ پژوهان ، وی خوش اندام ترین و یکی از خوش چهره‌ترین شاهان تاریخ ایران بوده است .

سیمای جمهوری‌اسلامی ، کار گستاخی و بی‌حرمتی نسبت به ملت ایران را به‌جایی رسانیده است که زیر نام « ‌سرزمین کهن »‌ ریشه و تنه‌ی این سرزمین کهن را با تبر « تجزیه طلبان » که نقاب « ‌اسلام‌خواهی و نظام‌دوستی » ‌به‌چهره زده‌اند ، سخت می‌‌‌‌‌‌آزارد . نفرت تباری در این کشور می‌پراکند ، خائنان به این کشور و نوکران بیگانه مانند سیدجعفر پیشه‌وری را تطهیر می‌کند و می‌کوشد تا بر فرق « فرقه »‌ی ننگین و خیانت‌کار و جنایت‌کار دموکرات « آب توبه » ‌بریزد  و در برابر سرداراسعد بختیاری و دیگر سران بختیاری که به‌ویژه دربرپایی دوباره‌ی مشروطیت ایران نقش انکارناپذیر داشتند ، نوکر انگلیس معرفی می‌نماید . . . حزب خائن توده و اعضای آن مورد محبت سیمای جمهوری اسلامی قرارمی‌گیرند و در برابر ، پاسداری از تمامیت ارضی و مبارزه با بیگانه و بیگانه پرستی ، به‌سختی نگوهشن می‌‌گردد  .

سیمای جمهوری اسلامی در قالب فیلم « سرزمین کهن » این گونه هم میهنان بختیاری را که نقش آنان در تاریخ ایران و به‌ویژه برپایی دوباره‌ی مشروطیت فرموش نشدنی است ، ‌این‌گونه مورد توهین و سرزنش قرار می‌دهد و می‌کوشد این‌همه توهین و تحقیر را از زبان یک معلم عضو حزب‌خائن توده بیان کند :

 « به چه چیزتان افتخار می‌کنید . به کدام اصل و نسب ؟! به سرپاگرفتن سگ‌های انگلیسی و کاسه‌لیسی کنسول ؟ می خواهید فردا سرکلاس ، به‌بچه‌ها قصه‌ی این‌که بختیاری‌ها چگونه بختیاری شدند بگویم ؟

در این‌جا ، این پرسش را از زبان آقای فرجی بیرگانی در پایان نوشتار بسیار موثر و بلندشان پیرامون این اقدام ضدملی سیمای جمهموری اسلامی مطرح می‌کنم :‌

« چه‌چیزی عوامل فیلم را برآن داشته تا برروی خط شکاف های [ ‌تصنعی ] ‌قومی حرکت کنند و تجزیه‌طلبان را تطهیر و پاسداران تمامیت ارضی را تخطئه کنند ؟

ممکن است تبارشناسی عوامل این فیلم ما را به دلایل هجمه ی بی‌سابقه به قومیت بختیاری [ ایرانیان بختیاری تبار ] رهنمون کند . عوامل ساخت سریال سرزمین کهن عباریتد از : کارگردان ، کمال تبریزی / مشاور : عباس سلیمی نمین مدیردفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران [ وای به حال تاریخ ایران ] / نویسنده فیلم : علی طالب زاده اردوبادی »

این‌گونه است که تهیه کنندگان فیلم با داشتن اعتقادات تجزیه‌طلبی ، سیدجعفر پیشه‌وری دست نشانده‌ی بی‌چون و چرای اتحاد شوروی و مامور تجزیه‌ی آذربایجان را  تطهیر می‌‌‌‌کنند  و البته نیروهای ملی « کاسه لیس انگلیس »‌ معرفی می‌گردند .

جالب این جاست که در برابر این اقدام بسیار زشت و غیرقابل بخشش ،  رییس صدا و سیمای جمهوری اسلامی به جای استعفا حتا حاضر نمی‌گردد خود در برابر تلویزیون حاضر شود ، بلکه ماموریت عذرخواهی ( به‌خوان :‌ ماست‌مالی ) را با پخش تصویر مقام ریاست ، به‌عهده‌ی کارکنان بخش‌خبری قرارمی‌دهد تا با لحن پرطمطراق متن نوشته شده برای ایشان را برای شنوندگان بخوانند  . در آن‌جا نیز در قالب پوزش‌خواهی ، بازهم هم‌میهنان بختیاری را مورد توهین قرارمی‌دهد و می‌گوید که اینان : « به ویژه پس از انقلاب اسلامی ،  هرگز  دشمنان ملت ایران به ویژه انگلیسی‌های تفرقه‌افکن ، نتوانسته اند کوچک ترین واگرایی میان آنان و اسلام و ایران عزیزایجاد کنند » .

 

 

دکترهوشنگ طالع(نویسنده- پژوهش گرتاریخ وفرهنگ ایران) بیست وهفتم بهمن ماه 1392
1392/11/27
بازدید : 2413


دیدگاه ها

فرهاد رهبری

با درود به شما،در همراهی بانگ اعتراض بایسته به سریال سرزمین کهن یادداشت تارنمای شما با آوردن نام سرچشمه ی آن در وبلاگ انجمن بوم آب و آفتاب جای گرفت.با سپاس

درود وسپاس بی کران.... بزرگ واری نمودید
شادزی

دیدگاه خود را بنویسید