آیین نکوداشت «بانوی شاهنامه» برگزار می شود

پنج شنبه 3 خرداد 1403

آیین نکوداشت «بانوی شاهنامه» برگزار می شود


تارنمای فرهنگی مهرگان گروه ادبیات، بخش شاهنامه فردوسی سیاوُش آریا*

 

آیین نکوداشت زنده یاد، بانو فرانک دوانلو شاهنامه پژوه و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران با نام «پهلوان بانوی فرهنگ ایران» پنج شنبه، 5 آذر ماه برگزار می شود.

به گزارش تارنمای فرهنگی مهرگان، این برنامه با کوشش انجمن های فرهنگی باشگاه شاهنامه پژوهان ایران، کانون نوای شاهنامه (کُنش)، مهرگان شیراز و دوست داران تاریخ و فرهنگ و ادب ایرانی برگزار می شود. همچنین در این آیین بزرگان ادب پارسی همچون دکتر محمودی بختیاری، دکتر قدمعلی سُرامی و بانو هما ارژنگی، چکامه سُرای ملی میهنی کشورمان به سخنرانی خواهند پرداخت. شاهنامه خوانی (نقالی) بانو سیمین مهر، شاهنامه سُرایی کیخسرو دهقان، سخنرانی دربارۀ شاهنامه و فرهنگ ایران از سوی آریاچهر (احمد نوری) از دیگر بخش های آیین نکوداشت شادروان فرانک دوانلو است.

بانو دوانلو زادۀ  25 اَردیبهشت 1350 بود که بر اثر سکتۀ مغزی در دهم آبان ماه در خانۀ خود در شهریار تهران زندگی را بدرود گفت. از وی دفترها و جُستارهای فراوانی در زمینۀ شاهنامه، جشن های ایرانی و فرهنگ ایران برجای مانده است. از ارزشمندترین دفترهای چاپ شدۀ بانو دوانلو می توان از پارسی نگاشته شاهنامه فردوسی، نمودارشاهنامه فردوسی بر پایۀ کسان پیشدادیان و کیانیان و گات های زرتشت (متن تطبیقی بر پایه ی هشت برگردان پارسی) نام برد.

به گزارش تارنمای فرهنگی مهرگان، همۀ دوست داران تاریخ و فرهنگ و ادب ایرانی می توانند پنج شنبه، پنجم آذرماه از ساعت 5 تا 6.30 پسین به نشانی، خیابان ویلا بوستان وَرشو خانه اندیشمندان علوم انسانی، تالار فردوسی رفته و در این آیین شرکت کنند.

 


*پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران راهنمای گردشگری کُنشگرمیراث فرهنگی، گردشگری و زیست بوم دبیرانجمن مهرگان1394/09/01
بازدید : 2699


دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید