هنگامی که طبیعت با تاریخ در هم می آمیزد

سه شنبه 8 اسفند 1402

هنگامی که طبیعت با تاریخ در هم می آمیزد 

نمایش گاه نقاشی از طبیعت در پشتیبانی از بیماران سرطانی

 

 

تارنمای فرهنگی مهرگان- گروه فرهنگ وهنر،سایر-سیاوُش آریا*

 

 

نمایش گاهی از نقاشی هایِ طبیعت، آثار " مهشید فراهانی " در نگارخانۀ وصال شیراز از آدینه 22 فروردین ماه تا چهارشنبه 27 فروردین برپا است. این نمایش گاه در پشتیبانی از بیماران سرطانی و با همیاریِ بنیاد اُمید برگذار شده است.

نکتۀ در خُورِ توجه این است که این هنرمند با وجود دشواری های موجود به تنهایی  این نمایش گاه را برگذار کرده است، و هنگامی به ارزش کار او پِی می بریم که بدانیم زادگاه او اراک است. اما به گفتۀ خود او، تنهایی و از یازدهم فروردین به شیراز آمده تا در مَهدِ هنر ایران زمین، شهر راز(شیراز) و در پشتیبانی از بیماران سرطانی، هنرش را به نمایش بگذارد.

مهشید فراهانی در گفت وگو با تارنمای فرهنگی مهرگان گفت : آرمانِ من از این نیکوکاری این است که مردم بدانند بیماری سرطان جز درد، بهای درمان هم دارد. او ادامه می دهد، من از همۀ مردم می خواهم که آوایِ(صدای) این بیماران را بشنوند و از آن ها پشتیبانی کنند. به همین روی هم من بهای تابلوهای خود را بسیار پایین آوردم تا با خرید آن کمکی به آن ها کرده باشم. فراهانی یک کَرده(عمل) دیگر هم انجام داده است، و آن این که از هرکدام از نقاشی های خود در اندازه کوچک رومیزی درست کرده و با بهای ناچیز ارایه می دهد تا بهایش به بنیاد امید برسد. بنیادی که در زمینۀ بیماران سرطانی، سال های سال است در این شهر کوشا و فعال است.

دیگر نکته ای که باید به آن پرداخت این است که این هنرمند از بازمانده های تاریخی- فرهنگی شیراز به خوبی الهام گرفته و با نقاشی های طبیعت که از زادگاه خود اراک است را دریک جایگاه به نمایش گذاشته است و تصویری زیبا از تاریخ و طبیعت را در هم آمیخته و به ببیننده  القاء می کند.

به گزارش تارنمای فرهنگی مهرگان، مهشید فراهانی کارشناسی خود را در رشته نقاشی در دانش گاه آزاد آبادان به پایان رسانیده است و تاکنون دو نمایش گاهِ گروهی در موزۀ هنرهای معاصرِ آبادان و یک نمایش گاه انفرادی در اراک برگذار کرده است. او در ادامۀ تلاش های خود بر آن است که به زودی در شهر اسپهان(اصفهان) نیز نمایش گاهی برگذار کند.

یکی از همیاران بنیاد امید که در برگذاری این نمایش گاه یاری رسان بوده است نیز در این نمایش گاه باشَنده بود. زهرا کشتکاران، آموزگار و کارشناس آموزش و پرورش نیز خود از بیماران سرطانی است که بهبود یافته است. او می گوید: ده سال پیش به بیماری سرطانِ بَدخیم دچار شدم. اما با یاری خدا و عشق به آن و از دست ندادن امید کم کم رو به بهبودی گذاشتم. او هم اکنون یکی از همیاران بنیاد امید است و از مردم می خواهد از سرطان برای خود غول نسازند و با آگاهی و دانش و شناخت دربارۀ این بیماری پلی بسازند برای زندگی بهتر و زیباتر.

نگارخانۀ وصال همه روزه از 9 بامداد تا 13 نیم روز و 17 تا 21 شام گاه به نشانی، شیراز، چهارراه پارامونت، روبروی خیابان ذوالانوار شرقی پذیرای هنرمندان و هنردوستان است.

 

 

 

 

 

 

استاد تجویدی(نگارگر نامدارشیرازی) و فراهانی برگذارکننده نمایشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نگاره ها هر بیننده ای را به اندیشه وا میدارد

 

 

 

نگاره هایی از طبیعت و تاریخ در هم می آمیزند

 

 

 

زهرا کشتکاران همیار بنیاد امید

 

 

 

شماره حساب کمک های مردمی به بنیاد امید

 

 

 

مهشید فراهانی ، هنرمند نقاش

 

 

 

 

 

*پژوهش گرتاریخ وفرهنگ ایران- دبیرانجمن مهرگان- فعال میراث فرهنگی،گردش گری، ادبی و زیست بوم1393/01/26
بازدید : 2928


دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید